Naše motivace

Hydrologické extrémy, jako výsledek změny klimatu, se stávají čím dál častějšími a zasahují do všech oblastí lidské činnosti. Období sucha se střídají s povodňovými událostmi, a tato problematika rezonuje nejen v odborných kruzích, ale také mezi laickou veřejností. Efektivním řešením je vytvoření udržitelného systému, kde opatření budou navržena a provázána od drobných opatření jedinců, až po regionální a národní strategie, ale v souladu s mezinárodními a globálními normami a domluvami.

Základním principem naší firmy je komplexní přístup k řešení těchto problémů a to z pohledu technického, environmentálního, sociálního ale také ekonomického. I drobné opatření může mít dalekosáhlý dosah na své okolí. 

Naši předností je v kombinace pohledů na lokalitu. Problém řešíme jednak očima ekologa, ochranáře, stavaře, technika, inženýra, realizátora, správce toku, uživatele krajiny, ale také jako vizionáři s přihlédnutím na krajinný ráz a trvale udržitelný rozvoj. 

Ing. Miroslava Plevková

Jsem krajinná inženýrka, která se zabývá komplexním řešením krajiny s důrazem na udržitelný rozvoj. Absolvovala jsem studium krajinného inženýrství na Mendelově univerzitě v Brně a během studia jsem byla členkou programové komise studijních oborů Krajinářství a Krajinného inženýrství. 

Mým tématem diplomové práce byla "Studie revitalizace Anšovského potoka v ř. km 6,8-7,9", se kterou jsem se také účastnila Soutěže pro Vodu 2016 (Nadace Partnerství), kde jsme se umístili na druhém místě. 

Po ukončení studia jsem pracovala 4 roky jako odborná referentka v oddělení studií, odborných analýz a koncepcí. Zde jsem zpracovávala

  • studie odtokových poměrů
  • koncepce protipovodňové ochrany obcí
  • vodohospodářské části komplexních pozemkových úprav
  • dokumentace oblastí s významným povodňovým rizikem včetně hydrodynamického modelu
  • vybrané kapitoly plánů dílčích povodí
  • projektové dokumentace (DUR a DUSP) včetně inženýrské činnosti a rozpočtování
  • realizační dokumentace výsadeb
  • inventarizace dřevin a podklady pro povolení ke kácení dřevin mimo les.

Dva roky jsem působila jako projektantka v státním podniku povodí, kde jsem

  • zpracovávala projektové dokumentace vodohospodářských staveb včetně rozpočtů
  • vedla jednání s úřady státní správy ve věci územního, stavebního a kolaudačního řízení
  • zajišťovala jsem veškeré technické podklady pro projekční činnost
  • zpracovávala hydrotechnické posudky navrhovaných staveb
  • zpracovávala záplavové území.

Ing. Roman Pitka

Jsem autorizovaným inženýrem ČKAIT - Stavby vodního hospodářství a krajinného inženýrství (číslo autorizace 1400615). Realizoval jsem projekty v hodnotě přes půl miliardy a musel jsem se potýkat s řadou složitých technických výzev, například od zakládání staveb na nestabilních tekoucích píscích, přes rekonstrukce historických jezů, až po revitalizace vodních toků s cílem navrátit vodu do jejich původních koryt. Tato práce vyžaduje nejen hluboké technické znalosti a zkušenosti, ale také schopnost inovativně řešit problémy a efektivně koordinovat celý stavební proces. Autorizace inženýra je důkazem jeho odborné způsobilosti a schopnosti zvládat náročné projekty, což je podloženo nejen složením příslušných zkoušek, ale i praktickou zkušeností.

    Příklady zajímavých staveb, kde bylo přihlédnuto jednak na kvalitní provedení z hlediska postupů a technologií, ale také na životní prostředí:

  • Revitalizace Panenského potoka po Rynoltice, ř. km 21,300 - 22, 300 / Povodí Ohře, státní podnik

Obnova přirozeného koryta vodního toku. Narovnaný tok byl změněn na soustavou protilehlých meandrů s krátkými příčnými úseky. Prodloužení trasy znamenalo snížení podélného sklonu na cca 0,3-0,4 % s tím, že místně byly vytvořeny drobné nízké peřeje. Koryto je mělčí s kapacitou max. Q1, kdy jarní rozlivy do nivy jsou zde žádoucí. Část původního koryta byla použita pro tvorbu slepých ramen, doplněnou soustavou různorodých tůní v okolí koryta.

  • Oprava povodňových škod 06/2013 - Ještědský p. v Žibřidicích (8,036 - 8,765)/ Povodí Ohře, státní podnik

Oprava povodňových škod, vycházela ze stávajících konstrukcí a geometrického tvaru koryta. Součástí stavby bylo nahrazování porušených stupňů balvanitou strukturací dna do jednotlivých tůní tak, aby umožnily migraci ryb a dalších živočichů vázaných na vodní prostředí. Pozitivně tak byla ovlivněna ekologická funkce toku odstraněním migračních bariér, čímž bylo obnoveno říční kontinuum v zájmovém úseku. Zakládání stavby probíhalo na tektonických píscích.

  • Retenční nádrž Julinka / Lesy České republiky, s.p.

Retenční nádrž byla vybudována z důvodu zadržení vody v lesích, kde docházelo k rychlému odtoku z důvodu sklonitých poměrů v povodí. Funkční prostor vytvořen zejména pro zadržení povodňových průtoků byl doplněn o plochy pro zlepšení podmínek jak pro faunu, tak floru. Vznikl tak funkční a ekologicky hodnotný prostor v území.

  • Tiský potok ř.km 2,60 - 4,70 - rekonstrukce přehrážek/ Lesy České republiky, s.p.

Probíhala zde oprava/rekonstrukce historických přehrážek za pomocí moderních metod bez demolice, a zbudování nových přehrážek. První řada kamenů přehrážky byla očíslována a rozebrána, jádro přehrážky, které bylo extrémně zvětralé, jsme za pomocí moderních materiálů prolívali a tím navrátili jeho funkčnost. Následně byla postavena první řada kamenů zpět tak, aby byl zachován historický aspekt stavby. Byly použity přísady, kde nedocházelo ke smršťování materiálu, vzniku trhlin apod. Hlavní funkcí stavby je stabilizace horní části toku ve výrazně sklonitém terénu.

  • Hrazení bystřin Bolkovský potok / Správa Krkonošského národního parku Vrchlabí

Při stavbě byl proveden záchranný transfer raka kamenáče, který se v Bolkovském potoku hojně vyskytoval. Dále došlo k odstranění starých betonových patek a místo nich vybudovány nové, v původních dimenzích s úkryty pro raky a ryby. Dále byly zbudovány příčné objekty pro stabilizaci dna z modřínové kulatiny. Za příčným objektem je proveden skluz pro migraci živočichů, kde proudnice je svedena vždy na jednu polovinu skluzu.

  • Oprava a rekonstrukce vodní nádrže Velký Háj – realizace / Lesy České republiky, s.p.

V rámci stavby proběhla kompletní výměna objektů v hrázi (požerák, spodní výpust, bezpečnostní přeliv), a také odstranění nánosů. Součásti byl záchranný přenos leknínů a následné vrácení na původní místo.

  • Dyje, jez Oblekovice – oprava / NATRIX VZ, s.r.o.

Historický jez z roku 1928, který je od roku 1958 také památkově chráněn byl opraven. Součástí opravy byla dřevěná trámová konstrukce s délkou 96 m ale také zavazující křídla jezu. Při opravě byl kladen důraz na stav jeho ochrany tak, aby nenastala změna v jeho historickém rázu. Zbudován byl tedy nový dřevěný rastr, do kterého byl ukládán tříděný lomový kámen. Práce probíhaly za plného průtoku Dyje.

  • Desná, Loučná – Kouty nad Desnou, oprava kamenných stupňů (část SO 02, SO 03 a SO 04)"- SO 02 stupeň / Povodí Moravy, s.p.

Zbudování nových spádových stupňů, kde stávající byly odstraněny. Pro zlepšení migrace živočichů byly v pravobřežní části vybudovány nové rybí přechody.

  • Knínický potok, Veverské Knínice, revitalizační opatření / Povodí Moravy, s.p.

Cílem stavby byla revitalizační přestavba Knínického potoka spočívající zejména v provedení směrových změn koryta. Vybudování dvou průtočných tůní na vodním toku, sedm tůní mimo vodní tok, průtočný sedimentační prostor pro zachytávání splavenin a dvou tůní mimo vodní tok nad sedimentačním prostorem. Tůně byly osázeny mokřadními a vodními rostlinami. V návrhu bylo pracováno také s plošným odvodněním, které bylo do toku zaústěno.

  • Radějovka km 13,000-14,020 / Lesy České republiky, s.p.

Jednalo se o opravu stávajícího toku s revitalizačními prvky v korytě. Součástí stavby bylo vytvoření povodňového ramene, které je zaplavováno jen při vyšších průtocích. V rámci stavby byly provedeny 3 rozdělovací objekty pro správné nastavení průtoků. Dále jsou zde vybudovány kamenné výhony pro usměrnění toku. Stavba byla doplněna o broukoviště.

Ing. Vojtěch Uchytil

Jsem absolvent střední zahradnické školy v Litomyšli a dále bakalářského oboru Arboristika na  Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity. Věnuji se stromům a péči o ně, jelikož jsou nezbytnou součástí života každého z nás. V současné době studuji navazující magisterský obor, který je nejvyšším vzděláním v komplexní péči o dřeviny v naší republice. Více na webových stránkách viz odkaz níže.